معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی تاکید کرد:

لزوم تدوین برنامه جامع برای حرکت رو به جلو جهاددانشگاهی استان مرکزی

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی در آیین تکریم رییس پیشین و معارفه سرپرست جهاددانشگاهی استان مرکزی خواستار تعریف برنامه ای جامع برای حرکت رو به جلو جهاددانشگاهی در استان مرکزی شد.
۰۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۸ کد : ۲۷۳۵۱ تاپ خبر
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی، دکترمهدی باصولی ششم بهمن ماه در آیین تکریم رییس پیشین و معارفه سرپرست جهاددانشگاهی استان مرکزی اظهار کرد: استان مرکزی پایتخت صنعتی کشور نامیده می شود و با توجه به استقرار این صنایع و تنوع تولیدات در این استان، این نامگذاری به حق است. این استان همچنین زادگاه و معرف بسیاری از نام آوران کشور در عرصه های مختلف است و بر همین اساس جایگاهی مهم را در کشور از آن خود کرده است.
لزوم تدوین برنامه جامع برای حرکت رو به جلو جهاددانشگاهی استان مرکزی

وی با بیان این‌که مقام معظم رهبری بر انجام کار گزین در مجموعه جهاددانشگاهی تاکید کرده اند، به بنیانگذاری رویان توسط مرحوم سعید کاظمی آشتیانی و تلاش های او برای به ثمر رسیدن این مجموعه علمی اشاره کرد و افزود: اگر رویان امروز به جایگاهی قابل توجه در کشور و دنیا دست یافته، این مهم به سادگی مهیا نشده، بلکه این جایگاه حاصل چندین سال مجاهدت و ممارست و تلاش جهادگران است، تلاشی که در نهایت باعث شده است که رویان بعد از ۲۰ سال بتواند ثمرات بزرگی را برای کشور و جامعه علمی دنیا به ارمغان بیاورد و آنچه در این عرصه و با توجه به این تجربیات حائز اهمیت است آنست که برای تحقق اتفاقی گزین در جهاد دانشگاهی همگی باید تلاش و کوشش کنیم.

دکترباصولی با بیان این که استان مرکزی استان خاصی است، گفت: برنامه های مختلفی در استان ها تعریف و رصد شده است و استان مرکزی متناسب با ساختار خود از ظرفیت های بی نظیری برخوردار است. برای مثال در ساوه ظرفیت انار و در محلات سنگ و گل و ماهیان زینتی را شاهد هستیم که باید به آنها توجه کرد، از طرفی انتظار می رود که جهاددانشگاهی در توسعه علمی استان نیز تاثیرگذار باشد و در همین راستا با توجه به پتانسیل ها، انتظارها از استان مرکزی بسیار بالاست، البته مجموعه استان مرکزی نیز باید جهاددانشگاهی را به عنوان یک نهاد انقلابی غیردولتی مورد حمایت قرار دهند و قطعا این نهاد نیز با تمام وجود در خدمت استان خواهد بود.

وی با اشاره به این‌که زحمات بسیاری برای توسعه جهاددانشگاهی در استان مرکزی کشیده شده است، گفت: هنوز راهی طولانی پیش روست و باید با توجه به ظرفیت ها، جهاددانشگاهی استان مرکزی به جایگاه اصلی خود برسد. با توجه به تنوع ظرفیت های موجود در استان باید به این ظرفیت ها توجه شود و توسعه خدمات درمان ناباروری در این  استان رقم خورده و خدمات نوینی به جامعه استان مرکزی عرضه شود که سر منشاء اتفاقات مثبت علمی باشد.

دکترباصولی اضافه کرد: لازم است برنامه جامعی برای حرکت رو به جلو این مجموعه تعریف و فعالیت شاخصی در مسیر حرکت این نهاد در استان معرفی شود.

وی با تاکید بر این‌که نباید موازی کاری در اقدامات صورت بگیرد، بلکه باید به سمت فعالیت هایی رفت که به توسعه اشتغال استان کمک کند، افزود: باید به هویت جهاددانشگاهی در استان توجه شود و امیدواریم مجموعه مدیریتی استان نیز از این مجموعه انقلابی حمایت بیشتری داشته باشند.

 

جهاددانشگاهی اقدامات فناورانه را در کشور توسعه دهد

رییس مجمع نمایندگان استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: این جایگاه و مجموعه انقلابی ایجاد شده است که اقدامات فناورانه را در کشور توسعه دهد.

علیرضا نظری با اشاره به دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و قرار گرفتن ایران در زمره کشورهای کمتر توسعه یافته، اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب مقرر بود که جایگاهی متناسب با شان جمهوری اسلامی و توسعه کشور در عرصه های مختلف حاصل شود که تحقق این امر نیازمند سازوکار و زیرساخت ها و استفاده از ظرفیت های نرم افزاری، نخبگان و پتانسیل قابل ارزش داخلی است.

وی با بیان این که امروز توانمندی های بسیاری از سوی نخبگان به منصه ظهور رسیده است، اما همچنان برخی افکار و عقاید پوسیده وجود دارد که باید کنار زده شوند، گفت: مسلما همچنان باید در عرصه علوم روز تلاش کنیم و در کنار آن، ارزش های دینی و اخلاقی نیز باید مورد تاکید قرار گیرد و عمل مجاهدانه در دستور کار باشد.

نظری اظهار کرد: امروز همه قدرت های دنیا به دنبال دزدیدن ظرفیت های کشورهای کمتر توسعه یافته هستند، باید تمام ظرفیت خود را برای استفاده از توانمندی های موجود در کشور به کار بگیریم و تشکیل جهاد دانشگاهی مصداق ایجاد زیرساختی برای استفاده از ظرفیت ها و ارتقای پتانسیل ها و تجاری سازی علوم و کسب ارزش افزوده از علم وجود در کشور است.

وی با تاکید بر این‌که اقدامات خوبی در این راستا صورت گرفته است، اما باید اقدامات فاخر در این مجموعه مدنظر قرار گیرد، افزود: نباید جایگاه جهاد دانشگاهی را تنزل دهیم. این جایگاه و مجموعه انقلابی ایجاد شده است که اقدامات فناورانه را در کشور توسعه دهد.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بر لزوم به توجه به ظرفیت های خالی موجود در کشور تاکید کرد و گفت: راه های نرفته بسیار است و باید از ظرفیت های خاص کشور بویژه استان مرکزی نهایت بهره برداری را داشته باشیم.

وی با اشاره به تولید فناوری و انجام فعالیت های درمانی توسط جهاددانشگاهی، بر لزوم خروج از فعالیت های جزیره ای تاکید کرد و گفت: ایجاد توازن در فعالیت ها به نسبت مرکز استان و شهرستان لازم است. کشور فقط تهران و استان فقط مرکز استان نیست و باید در شهرستان ها نیز ظرفیت ها را شناسایی و جهت دهی کنیم تا بخش انبوهی از نخبگان شهرستان ها نیز در اقدامات بزرگ شریک شوند.

نماینده مردم خمین خواستار توجه ویژه به این شهرستان شد و گفت: این شهرستان زادگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی است و باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

 

لزوم توجه جهاددانشگاهی به احیای ارزش ها و اسناد فرادستی

حجت الاسلام مهدی ایمانی مقدم مسوول دفتر نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه های استان مرکزی، نیز در این آیین با بیان اینکه این مسئولیت ها در واقع آزمایش است و هویت و شخصیت انسان ها وابسته به امضاها نیست، افزود: ملاک شرافت در قرآن کریم ایمان و علم است و مسئولیت ها فرصتی برای خدمت است.

 وی با بیان این که مسوولان باید در پیشگاه خداوند پاسخگوی اقدامات شان باشند، گفت: انسان باید همواره شیطان نفس را سنگ بزند و نباید به دنبال آرزوی های دست نیافتنی باشد. باید متوجه این باشد که دیر یا زود مسافر ابدیت است.

ایمانی مقدم با تاکید بر این‌که انسان باید در ابتدای امر بر نفس خود پیروز باشد، افزود: وقتی روحیه جهادی بر اقدامات و برنامه ها حاکم باشد می توان موفقیت های زیادی را شاهد بود. همواره نقش نیروهای بسیجی در طول عمر انقلاب اسلامی بی بدیل بوده است و جهاد دانشگاهی باید رسالت های جهادی خود را تقویت کند.

وی اظهار کرد: اسناد فرادستی فراوانی داریم اما دانشگاه ها اجرای این اسناد را اولویت خود قرار نداده اند و ایجاب می کند که مجموعه هایی مانند جهاد دانشگاهی در حوزه احیای این ارزش ها اقدام کنند.

 

ضرورت حمایت از جهاددانشگاهی استان مرکزی برای ورود به عرصه صنعت

همچنین سرپرست جهاددانشگاهی استان مرکزی در این مراسم گفت: این نهاد برای ورود تاثیرگذار به عرصه صنعت نیازمند حمایت های مجموعه استان است.

دکترعلی اصغر غفاری زاده اظهار کرد: جهاددانشگاهی جزو معدود نهادهایی است که توانایی ورود به بسیاری از عرصه ها همچون پزشکی، کشاورزی، خدمات و صنعت را داراست و جهاددانشگاهی استان مرکزی نیز از این قاعده مستثنی نیست، بر این اساس خواسته ها و مطالباتی که از این مجموعه انتظار می رود به حق است و باید در این زمینه ها برنامه ریزی شود.

وی با تاکید بر این که قصد ما در مجموعه جهاددانشگاهی استان مرکزی، ضمن ادامه فعالیت های قبل، تحول درون و برون سازمانی است تا استان و کشور ثمره آن را ببیند، گفت: زمانی می توان اعلام کرد که کار متفاوتی را به انجام رسانده ایم که بتوان محصول و ثمره آن را دید. کارهای بسیاری در این مجموعه انجام شده است، اما هنوز ظرفیت های بسیاری باقی است و در مسیر جدید پیش رو توجه بیشتر به حوزه های صنعت، کشاورزی و پزشکی را مدنظر خواهیم داشت، هرچند که برای ورود به عرصه صنعت نیازمند حمایت های استان هستیم.

دکترغفاری زاده تصریح کرد: جهاددانشگاهی وابسته به درآمدهای خود است و باید مسئولان در کنار توقعاتی که از جهاددانشگاهی دارند، حمایت از این نهاد را نیز مدنظر داشته باشند، چراکه اگر حمایتی صورت نگیرد نمی توان به ایده ها و برنامه های تدوین شده رسید.

با اشاره به فعالیت جهاددانشگاهی دفتر مرکزی در حوزه درمان ناباروری اظهار کرد: در این عرصه درصدد تبدیل شدن به بازوی دانشگاه علوم پزشکی هستیم. از طرفی این نهاد انقلابی مجموعه ای است که پژوهشکده های فراوانی را در سطح کشور در اختیار دارد که می توانند در زمینه صنعت، پزشکی و کشاورزی استان ورود کنند، اما نیازمند تامین زیرساخت های لازم در این عرصه ها و حمایت مجموعه استان برای محقق کردن اهداف هستیم.

 

وظیفه گرایی به ماموریت گرایی بدل شود

مهندس مسعود شهرجردی رییس سابق جهاددانشگاهی استان مرکزی نیز در این آئین با بیان این‌که تمرکز کار در دوره فعالیت بنده به عنوان رئیس جهاد دانشگاهی بر تعامل با بخش های مختلف بود و بر این اساس عقد قراردادها و تفاهم نامه های همکاری با مجموعه هایی مانند کارخانه آذرآب، سازمان آب و فاضلاب، نظام مهندسی، دانشگاه آزاد، هلال احمر، استانداری مرکزی شورای رفاه صنعت آب وبرق و ... انجام گرفت.

 وی افزود: در این مجموعه ۸۱ نفر مشغول به فعالیت هستند و سعی شده است که با گردش شغلی ارتقا و توانمندسازی اعضا صورت گیرد و طی ۲ سال اخیر هیچ نیرویی از خارج به این مجموعه وارد نشده است و سعی بر توانمندسازی نیروهای موجود جهاد دانشگاهی بوده است.

مهندس شهرجردی گفت: در این دوره از محل سفر ریاست جمهوری و بودجه متوازن، بودجه مجموعه ارتقا یافت و توسعه امکانات و تجهیزات رقم خورد.

وی افزود: در این دوره اجرا و اتمام طرح های پژوهشی انجام شد که بخشی شامل شناسایی شاخص های توسعه اجتماعی سند ارتقای وضعیت زنان منطقه آزاد کیش، پیگیری اجرای سند ارتقای وضعیت زنان جزیره قشم در سال ۹۹ ، ایجاد پایگاه اطلاعات مکانی در محیط gis برای اراضی در حریم و خارج از حریم شهرهای استان مرکزی، تدوین طرح جامع گردشگری استان، ارزیابی تاب آوری مناطق شهری کلانشهر اراک در سال ۹۸ و تدوین طرح جامع گردشگری شهر های محلات شازند دلیجان خمین و ... می شود.

مهندس شهرجردی با اشاره به همکاری جهاددانشگاهی در تدوین سند پیشگیری از بحران استان مرکزی، افزود: در حوزه درمان نیز پژوهش های بسیاری صورت گرفته است و راه اندازی ازمایشگاه تشخیص طبی، کلینیک های غدد، سلامت جنسی و اهدا، راه اندازی آزمایشگاه معتمد محیط زیست، راه اندازی دفتر نمایندگی سلول های بنیادی و ... نیز به انجام رسید.

وی با بیان این که تاکید جهاددانشگاهی بر انجام طرح های بر زمین مانده است، افزود: راه اندازی مرکز تحقیقات انار با نگاه دانش بنیان پیگیزی شده است که فعلا این طرح در کمیسیون تلفیق مجلس در حال بررسی است و با کمک کمسیسون کشاورزی مجلس می توان این طرح را اجرایی کرد.

مهندس شهرجردی با اشاره به کسب رتبه های برتر توسط مراکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اراک در سال ۹۸ و مرکز نیمور در سال ۹۹، گفت: در این دوره مرکز آزمون جهاد دانشگاهی راه اندازی شد و آزمون های استخدامی و مکاتبه ای توسط این مرکز به انجام رسید.

وی با بیان این که در حوزه فرهنگی نیز فعالیت های بسیاری صورت گرفت، گفت: در این راستا فعالیت های شاخصی همچون اخذ موافقت قطعی سازمان دانشجویان، راه اندازی گروه های جهادی محرومیت زدایی جهادگران، افتتاح باشگاه دانشجویان محیط زیست، برگزاری نشست های تخصصی، برگزاری نگوداشت پروفسور قوام زاده به همت خبرگزاری ایسنا و ... به انجام رسید، همچنین تلاش شده است رشد دوبرابری نشر کتاب در مجموعه انجام گرفته و بیش از ۱۵۰ عنوان کتاب در این حوزه رونمایی شد.

مهندس شهرجردی ضمن اشاره به فعالیت های این مجموعه در حوزه کرونا، یکی از فعالیت جهاددانشگاهی را ارتقای واحدهای فناور دانست و گفت: فعالیت های تاثیرگذار یک مجموعه نیازمند یک سری اصلاحات ساختاری است و مسلما این اصلاحات همراه با برخی بداخلاقی ها و حتی بداخلاقی های سیاسی خواهد بود که البته از این بداخلاقی ها دور نماندیم و امیدواریم در دوره جدید مدیریتی پروژه محوری مدنظر قرار گیرد و وظیفه گرایی به ماموریت گرایی بدل شود.

گفتنی است، در این مراسم، مسعود شهرجردی رییس سابق جهاددانشگاهی استان مرکزی تکریم شد و علی اصغر غفاری زاده به عنوان سرپرست جدید این نهاد معارفه شد.


نظر شما :