/۴۰ سال خودباوری با جهاددانشگاهی/

پوستر چهلمین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی رونمایی شد

۲۵ تیر ۱۳۹۹ | ۰۹:۳۳ کد : ۲۰۲۴۹ اخبار
پوستر چهلمین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی با شعار «چهل سال خودباوری با جهاددانشگاهی» رونمایی شد.
پوستر چهلمین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، با نزدیک‌شدن به 16 مرداد سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی و پایان چهل‌سالگی این نهاد انقلابی، پوستر چهلمین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی در اداره کل روابط عمومی این نهاد رونمایی شد.

سید احسان حسینی گرافیست و طراح این پوستر با ارایه‌ی توضیحاتی، نمادها و اجزای مورد استفاده در آن را تشریح کرد و گفت: مفاهیمی مانند تاریخ و هویت ملی ایرانی، پیشرفت، رشد و تعالی، آزاداندیشی، حرکت، تلاش و روحیه‌ی جهادی و نمایش جنبه‌های هنری از مفاهیمی بود که در طراحی پوستر به آن توجه شد.

وی در خصوص ایده‌ی شکل‌گیری و روند طراحی پوستر چهلمین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی، بیان کرد: «بال» که مهم‌ترین شاخصه‌ی این پوستر است، یک نماد تاریخی و ملی ایرانی می‌باشد که نماد پیشرفت، پرواز، تعالی و میل به جاودانگی است.

وی ادامه داد: عنصر بال در بیشتر نمادهای ایرانی هم‌چون فروهر، سیمرغ و انسان‌های بال‌دار استفاده می‌شده که در واقع نماد پیشرفت و بالارفتن، حرکت، آزاداندیشی و تعالی است.

حسینی افزود: بال به‌کاررفته از 40 قطعه تشکیل شده است که هریک به نشان سال و درمجموع به چهل سالگی جهاددانشگاهی اشاره دارد.

طراح پوستر چهلمین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی درباره‌ی رنگ‌های استفاده‌شده در این پوستر بیان کرد: رنگ پس‌زمینه‌، آبی سرمه‌ای است که این رنگ، رنگی با اصالت است و نشان‌دهنده‌ی قدرت و ثبات در آن فضا می‌باشد و اطمینان را به بیننده القا می‌کند. بهترین رنگ مکمل برای سرمه‌ای، رنگ سفید است. هم‌چنین هرچه پوستر به مرکز میل می‌کند، سرمه‌ای کم‌تر شده و به‌صورت دوار، نور دایره‌ای در مرکز و زیر بال‌ها طراحی شده است.

وی اضافه کرد: استفاده از طرح اسلیمی در پس‌زمینه، علاوه بر این‌که پس‌زمینه را از یک‌دستی خارج می‌کند، نشانه‌ی معنویت می‌باشد.

حسینی در پایان با تاکید بر این‌که تمام پوستر بر مبنای مرکز دایره شکل گرفته است، گفت: دایره نماد نرمی، لطافت، سیال‌بودن، آرامش و معنویت می‌باشد. در هنر ایرانی به نمونه‌های زیادی برخورد می‌کنیم که هنرمند از کادر یا ترکیب‌بندی‌های دایره استفاده کرده است. هم‌چنین دایره در تمام حالات دارای تعادل می‌باشد.

گفتنی است، در پی فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (قدس سره) مبنی بر تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی، جهاددانشگاهی در جلسه‌ای مورخ 16/5/1359 به‌منظور تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب فرهنگی به‌عنوان یک نهاد انقلابی و برخاسته از انقلاب فرهنگی تشکیل شد. جهاددانشگاهی هم‌اکنون در حوزه‌های پژوهش و فناوری، فرهنگ، آموزش،‌ کارآفرینی و اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی در حال فعالیت است.

 

لینک دانلود

 

کلید واژه ها: چهلمین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی جهاددانشگاهی پوستر رونمایی


نظر شما :