در سفر رییس جهاددانشگاهی به اردبیل انجام شد:

افتتاح ساختمان جهاددانشگاهی واحد اردبیل/مسئولیت مهم این نهاد در استقلال اقتصادی کشور

دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در راستای افتتاح و کلنگ‌زنی طرح‌های جدید جهاددانشگاهی استان اردبیل به مناسبت چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۲۲ و ۲۳ بهمن ماه به این استان سفر کرد.
۲۳ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۲ کد : ۴۵۱۲۲ تاپ خبر
رییس جهاددانشگاهی در روز اول این سفر که دکتر عیسی علیزاده معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی نیز حضور داشت پس از افتتاح ساختمان جهاددانشگاهی واحد اردبیل با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل دیدار و با جهادگران این واحد نشستی را برگزار کرد.
افتتاح ساختمان جهاددانشگاهی واحد اردبیل/مسئولیت مهم این نهاد در استقلال اقتصادی کشور

ضرورت راه اندازی مرکز تحقیقات سرطان توسط جهاددانشگاهی در استان اردبیل

آیت الله سیدحسن عاملی در نشست با رییس جهاددانشگاهی با اشاره به موضوع جهاد تبیین مدنظر مقام معظم رهبری، گفت: سرعت تحولات علمی دنیا بسیار بالاست و اگر پا به پای تحولات علمی دنیا حرکت نکنیم، همه چی را باخته‌ایم.

وی جهاددانشگاهی را مولود انقلاب اسلامی دانست و افزود: بزرگترین خدمت، خدمت علمی است و در همین راستا فعالیت‌های جهاددانشگاهی بسیار ارزشمند است.

آیت الله عاملی با اشاره به فعالیت های جهاددانشگاهی در حوزه درمان ناباروری، تصریح کرد: معالجه یک خبرنگار ضدایرانی خارجی در یکی از مراکز درمان جهاددانشگاهی، باعث تغییر دیدگاه وی نسبت به جمهوری اسلامی ایران شده است.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ورود جهاددانشگاهی به عرصه‌های حساس را بسیار ارزشمند دانست و گفت: جهاددانشگاهی مسئولیتی خطیر در استقلال اقتصادی کشور دارد.

وی بدترین محاصره را محاصره تکنولوژی عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه استان اردبیل دارای جوانان نخبه و نیروی انسانی شایسته است، از جهاددانشگاهی انتظار می رود در راه اندازی مجموعه های خود در استان ها، توجه ویژه ای به استان اردبیل داشته باشد.

امام جمعه اردبیل به ضرورت راه اندازی مرکز تحقیقات سرطان توسط جهاددانشگاهی در استان اردبیل تاکید کرد و گفت: در همین خصوص مجموعه استان به صورت همه جانبه با جهاددانشگاهی همکاری خواهد کرد.

 

باید به توان داخل اعتماد کرد

در این دیدار دکتر حمیدرضا طیبی با اشاره به فعالیت‌های جهاددانشگاهی، گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران در حوزه درمان ناباروری در سطح پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا قرار دارد و پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی جزو 10 مجموعه برتر دنیا در این حوزه می باشد.

وی با بیان این که جهاددانشگاهی با دارا بودن 9 مجموعه درمان ناباروری، 50 درصد درمان ناباروری کشور را انجام می دهد و نرخ موفقیت بالای 35 درصدی دارد، تصریح کرد: در حد توانمندی و امکانات جهاددانشگاهی، مراکز ناباروری را توسعه و گسترش خواهیم داد.

دکتر طیبی با بیان این که جهاددانشگاهی در حوزه سلول های بنیادی و بازسازی بافت‌های فرسوده بدن نیز فعال است و بحث ژن درمانی را نیز آغاز کرده است، افزود: در حوزه کشاورزی نیز در موضوعات گیاهان دارویی، اصلاح نژاد دام، زنجیره تولید ماهی در قفس و بذرهای هیبریدی نیز فالیت های گسترده و موفقی در حال انجام است.

رییس جهاددانشگاهی با بیان این که در حوزه فنی و مهندسی در بخش های فرستنده های رادیویی، تلویزیونی و نظامی نیز کارهایی صورت گرفته است، گفت: در این سفر خط پایلوت تولید نشاسته و محصولات جانبی با استفاده از سیب زمینی درجه 2 و 3 و ضایعات آن در استان اردبیل افتتاح می شود و امید می رود با حمایت مسئولان استان خط تولید صنعتی این محصول نیز به زودی افتتاح شود.

وی با تاکید بر این که توان انجام کارهای بزرگ را در کشور داریم، افزود: باید به توان ملی اعتماد کنیم و برنامه ریزی های بلند مدت داشته باشیم و علاوه بر تامین نیازهای داخلی، در زمینه صادرات نیز فعال باشیم.

دکتر طیبی با اشاره به فعالیت های جهاددانشگاهی در حوزه علوم انسانی و خانواده، ادامه داد: در حوزه فرهنگی نیز جهاددانشگاهی دارای خبرگزاری های ایسنا و ایکنا، مرکز انتشارات و مرکز افکارسنجی و در حوزه آموزش دارای 2 دانشگاه، شش موسسه آموزش عالی و تعدادی مرکز علمی کاربردی است.

وی همچنین از طراحی و ساخت واگن های مترو به همت جهاددانشگاهی خبر داد و گفت: امید می رود با حمایت دولت از توان داخلی، وابستگی به خارج در این حوزه به حداقل برسد.

 

جهاددانشگاهی در الگودهی علمی و فناورانه پیشرو باشد

همچنین دکتر حمیدرضا طیبی عصر در جمع جهادگران واحد اردبیل اظهار کرد: سند چشم انداز جهاددانشگاهی برای افق 1404 تدوین شده که در این سند برنامه های راهبردی و سهم این نهاد در پیشبرد اهداف علمی و شاخص های توسعه‌ای مشخص و مدون شده است.

وی با اشاره به این که همه واحدهای جهاد دانشگاهی در کشور باید با تمام ظرفیت و مزیت‌های استانی فعال باشند و در راستای اعتلای وجهه علمی و فناورانه این نهاد انقلابی گام بردارند، خاطرنشان کرد: در سفری که چند سال گذشته به اردبیل داشتم جهاددانشگاهی این استان از کمترین امکانات برخوردار بود اما امسال با حمایت‌های جهاددانشگاهی و مسئولان استانی شاهد رشد کمی و کیفی این نهاد علمی، آموزشی و جهادی در اردبیل هستیم.

رییس جهاددانشگاهی، دستاوردهای جهاددانشگاهی را در همه ابعاد مهم و تاثیرگذار ارزیابی کرد و گفت: ما در این نهاد اهداف علمی و فناورانه را در توسعه فن آوری و اقتصاد دانش بنیان پیگیری می کنیم که در اردبیل نیز شاهد تلاش های همکاران در این حوزه هستیم.

دکتر طیبی هدف از تاسیس جهاددانشگاهی را ایجاد یک نهاد الگوساز در بیان توان کشور برای رسیدن به پیشرفت‌های علمی و فناوری‌های نوین توصیف کرد و افزود: عناصر رسیدن به پیشرفت، توسعه فرهنگی، فناورانه، آموزش‌های تخصصی و ایجاد کارآفرینی است که در این میان، جهاد دانشگاهی تلاش می‌کند در همه زمینه‌ها الگوسازی های خوبی به جامعه ارایه دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موفقیت‌ واحد اردبیل درایجاد خط تولید نشاسته صنعتی مورد استفاده در صنعت نفت اشاره و اظهار کرد: فناوران جهاددانشگاهی اردبیل با همکاری پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی در رقابت با بهترین تکنولوژی‌ها برای ایجاد این واحد صنعتی وارد عمل شده و امروز خوشحالیم که شاهد راه اندازی این خط تولید در اردبیل هستیم.

رییس جهاددانشگاهی ابراز امیدواری کرد؛ با خودکفایی ایران در تولید این نشاسته صنعتی زمینه صادرات این محصول به کشورهای همسایه فراهم شود.

در این جلسه جهادگران جهاددانشگاهی استان اردبیل نظرات و پیشنهادات خود را برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای جهاددانشگاهی در استان بیان کردند.

 

افتتاح ساختمان جهاددانشگاهی اردبیل

همچنین با حضور دکتر طیبی رییس جهاددانشگاهی ساختمان جهاددانشگاهی واحد اردبیل افتتاح و به بهره برداری رسید.

در مراسمی که همزمان با یوم الله 22 بهمن در ساختمان جهاددانشگاهی واحد اردبیل برگزار شد، رییس جهاددانشگاهی استان اردبیل اظهار کرد: عملیات احداث ساختمان ستادی این واحد از سال 91 کلنگ زنی شده بود که در چهار سال اخیر با سرعت گرفتن کار موفق به افتتاح و بهره برداری از آن شدیم.

مهران اوچی اردبیلی خاطرنشان کرد: این ساختمان در 570 مترمربع با زیربنای 3 هزار و 337 مترمربع احداث شده است.

وی با اشاره به این که ساختمان جهاددانشگاهی واحد اردبیل در ۵ طبقه با پارکینگ ساخته و به بهره برداری رسیده است، گفت: کاربری ساختمان آموزشی و فرهنگی است که در طبقات آن مراکز علمی – کاربردی، رشد، مطالعات شهری، مشاوره ژنتیک و آموزش تخصصی کوتاه مدت، بانک خون بند ناف و بخش ستادی گنجانده شده است.

رییس جهاددانشگاهی اردبیل به اهداف احداث این پروژه در استان اشاره و اظهار کرد: لزوم رشد امکانات و فضاها متناسب با گسترش فعالیت های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی، حفظ سرمایه‌ها و جلوگیری از هدر رفت منابع در قالب اجاره فضاهای مورد نیاز مسئولان جهاددانشگاهی را بر آن داشت تا نسبت به احداث این ساختمان اقدام کنند.

اوچی اردبیلی خاطرنشان کرد: از دیگر اهداف احداث این ساختمان لزوم تمرکز حوزه‌های ستادی در یک نقطه و ایجاد امکان رقابت با سایر مراکز آموزشی و بسترسازی در راستای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان در مرکز علمی – کاربردی جهاددانشگاهی بود که موفق شدیم با اخذ موافقت از مسئولان کشوری و همراهی مسئولان استانی نسبت به احداث این ساختمان اقدام کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات ارزشمند جهاددانشگاهی به عنوان مولود انقلاب اشاره کرد و گفت: یکی از طرح های مهم و فناورانه جهاددانشگاهی که در سفر دکتر طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی کشور افتتاح می شود، خط تولید نشاسته صنعتی است .

رییس جهاددانشگاهی اردبیل ادامه داد: راه‌اندازی این واحد صنعتی با همکاری پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی و با مساعدت جهاددانشگاهی و مسئولان استان در مسیر خوبی قرار گرفت تا بتواند یکی از نیازهای اساسی کشور در صنعت نفت را مرتفع کند.

اوچی اردبیل بیان کرد: همچنین در استان اردبیل ما موفق به راه اندازی مرکز درمان ناباروری قفقاز شدیم که طبق آمار اعلامی، از زمان راه اندازی در سال ۱۳۸۹ تاکنون بیش از 30 هزار نفر مراجعه کننده داشته و درمان بیش از 3 هزار زوج در این مرکز موفقیت آمیز بوده است.

اوچی اردبیلی به انتخاب جهاددانشگاهی اردبیل به عنوان واحد در حال توسعه برتر جهاددانشگاهی در سال‌جاری اشاره و اظهار کرد: دبیرخانه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در اردبیل با هدف ایجاد اشتغال پایدار زنان افتتاح شد و با سهمیه 2 هزار نفری در اردبیل آغاز به کار کرد که از طرح های مهم و موفق جهاد دانشگاهی در اردبیل است.


نظر شما :